Maj to czas, gdy szkoły organizują dla swoich uczniów zajęcia edukacyjne poza murami szkoły. Są to zazwyczaj kilkudniowe wycieczki krajoznawcze, podczas których młodzież poznaje różne regiony kraju, ich przyrodę, kulturę, historię. Dla dzieci to wspaniała przygoda i sposobność na na to, by wykazały się samodzielnością i pomysłowością. Jest to też czas rozłąki dzieci z rodzicami. Zastanawiamy się, jak nasze pociechy poradzą sobie bez nas przez tych kilka dni. Możemy być spokojni; dzieci będą pod opieką swoich nauczycieli, a jeżeli taka impreza jest organizowana przez biuro turystyczne, również pod opieką wykwalifikowanej kadry wychowawców. Niemniej, warto dobrze się przygotować na taki wyjazd.

Drodzy rodzice, poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych porad na to, jak dobrze się przygotować na wyjazd dziecka:

-wypełnijcie zgodę rodzica na wyjazd dziecka, podajcie informację na temat rożnych dolegliwości dziecka, alergii, przyjmowanych leków, choroby lokomocyjnej, diety itp.
-dowiedzcie się jak najwięcej o miejscu wyjazdu, programie i regulaminie wycieczki. Dobrze jest przed wyjazdem omówić te punkty z dzieckiem, by wiedziało, czego może się spodziewać na zielonej szkole.
Spakujcie:
-wygodne, nieprzemakalne buty (najlepiej spakować dziecku przynajmniej dwie pary butów),
-lekkie buty do chodzenia po ośrodku,
-ubrania dostosowane do zabaw w lesie, na łące, na plaży,
-kostium kąpielowy,
-nakrycie głowy, krem z filtrem,
-podręczny plecak, do którego można schować prowiant, wodę, płaszcz przeciwdeszczowy,
-przybory toaletowe, ręczniki,
-piżamę.
W domu należy pozostawić:
-cenne rzeczy, które dziecko może zgubić,
Dziecko nie powinno zabierać
-nadmiernej ilości gotówki,
-zbyt wielu słodyczy.
Dobrą praktyką, szczególnie, gdy wysyłamy mała pociechę, jest podpisywanie ubrań (dzieci często wymieniają się między sobą ubraniami, bądź mieszają je ze sobą w szafie. Należy dostosować wielkość bagażu, do długości wyjazdu. Trzeba pakować tylko niezbędne rzeczy. Dobrze jest zapakować woreczek na brudną odzież, tak by nie mieszała się z czystą. Ubrania powinny być dostosowane do tematyki wycieczki. Trzeba pamiętać, że pogoda może być różna; przyda się kurtka przeciwdeszczowa, nakrycie głowy i krem z filtrem, przewiewne lekkie ubrania z naturalnych włókien.