W góry czy nad morze?
Jeszcze nie zblakły wspomnienia wakacyjnych wyjazdów, ale już powoli warto zastanowić się nad tym, gdzie spędzić ferie zimowe 2018.
Terminy ferii w 2018 roku to:
15 stycznia – 28 stycznia
dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

22 stycznia – 4 lutego
podlaskie, warmińsko-mazurskie

29 stycznia – 11 lutego
lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

12 lutego – 25 lutego
kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Polacy najchętniej wyjeżdżają na ferie zimowe w kraju w góry, ale też coraz częściej jedziemy nad morze, gdzie wypoczynek jest znacznie tańszy. Wyjazd nad morze na kilka dni właściwie zawsze i w każdych okolicznościach będzie dobrym sposobem na efektywny odpoczynek. Nawet jeśli najwięcej turystycznych skojarzeń wędruje w kierunku sezonu letniego, sprawdza się to również w czasie daleko poza wakacjami. Pobyt nad morzem w zimie polecany jest ze względów zdrowotnych. To wtedy jest tam największe stężenie jodu, który pomaga m.in. na alergie, tak powszechne obecnie w społeczeństwie. Dodatkowo sam spacer brzegiem oblodzonego morza będzie dla wielu dorosłych i dzieci nie lada atrakcją. Czeka na nas świeże powietrze pełne jodu, a w trakcie spaceru po plaży może uda nam się nazbierać bursztyny?
Po nadmorskim spacerze warto skorzystać z atrakcji, które oferuje miasto i jego okolice.

Samo Władysławowo dysponuje wieloma atrakcjami, które pozwolą aktywnie spędzić czas w ciągu całego pobytu. Przypomnijmy, gdzie kilka miejsc, w które warto się udać i we Władysławowie zobaczyć.

Muzeum Motyli
www.muzeummotyli.pl
Trudno zliczyć wszystkie okazy, które są w posiadaniu muzeum, ale wiadomo na pewno, że jest to ponad 400 gablot entomologicznych i ponad 5000 owadów i motyli. To pierwsze tego typu muzeum w Polsce, istniejące już od 15 lat. Co roku cieszy się rosnącą popularnością.

Dom Rybaka i Wieża Widokowa
Czy wiecie, że „Dom Rybaka” mieszczący obecnie Urząd Miasta jest największą socrealistyczną budowlą, jaka powstała na Wybrzeżu Kaszubskim? Wybudowana była w latach 1953-1957 jako hotel dla rybaków. Pomysłodawcą wzniesienia rybackiego Pałacu Kultury był ówczesny minister żeglugi Mieczysław Popiel. Budowa tego kompleksu kosztowała bajeczną jak na owe czasy sumę 20,5 mln złotych! Sam projekt też przerósł oczekiwania. Zamiast mieszkań dla prostych rybaków powstać tutaj miał obiekt na miarę luksusowych hoteli 5 gwiazdkowych, z wystawnym holem i posadzką wykładaną płytkami terakotowymi, nowoczesną kuchnią, garmażernią, mechaniczna pralnią, suszarnią, prasowalnią. Miał tu mieścić się magiel elektryczny, magazyn na bieliznę, sala kinowa z estradą, sala wykładowa, gabinet dla racjonalizatorów, biblioteka, ogród zimowy z kawiarnią. Nie zabrakło w projekcie nawet spa, czyli łaźni rzymskiej i fińskiej, wanien solankowych i borowinowych, natrysków, biczów wodnych a oraz… małej i dużej fontanny 🙂 Oprócz komfortowych pokoi 2-, 3-osobowych w osobnych pomieszczeniach miały się znaleźć gabinety lekarski i dentystyczny, amplifikatornia i pokoje dla personelu medycznego. Po zmianach politycznych w październiku 1956 roku, projekt zmodyfikowano na skromniejszy, dzięki czemu zdołano skreślić wiele pozycji z kosztorysu, oszczędzając w ten sposób kilka milionów złotych. Na ostatnim IX piętrze (45 m n.p.m.) znajduje się główny taras widokowy. Dla bardziej wymagających na wysokości 63 m n.p.m. udostępniono taras górny potocznie określany jako „kula”.

Wieża Domu Rybaka
Stanowi dopełnienie budynku. Jest doskonałym punktem orientacyjnym i widokowym na panoramę miasta.

„Magiczny zawrót głowy” – wystawa poświęcona iluzji.
muzeumiluzji.pl
Mieści się w Domu Rybaka. Iluzje optyczne – uwielbiają je nie tylko dzieci. Ich tajemnice to w większości fizyka i właściwy dobór specjalnie przygotowanych rekwizytów. Wystawa „Magiczny Zawrót Głowy” w przyjazny sposób pozwoli dorosłym i dzieciom odkryć wszystkie tajemnice iluzji optycznych, ale także paradoksów i magicznych trików. Na wystawie ponadto obejrzycie zabawki optyczne z XIX wieku i zasadę działania Zoetropu – pierwszego na świecie zmieniacza obrazów. Wystawa prezentuje ponad 100 eksponatów z dziedziny optyki i fizyki. Dodatkową atrakcją jest GABINET ŚMIECHU z 13 „odjechanymi” lustrami.

Aleja Gwiazd Sportu
To pierwsza w Polsce aleja poświęcona sportowcom polskim i zagranicznym. Spacer aleją można w przypadku grup szkolnych wykorzystać do sprawdzenia wiedzy dzieci dotyczącej poszczególnych sportowców i dyscyplin sportu.

Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu także będą zadowoleni. Z Władysławowem wiąże się bowiem szczególnie dużo możliwości w tym zakresie, a największa w tym zasługa licznych, doskonale wyposażonych obiektów Centralnego Ośrodka Sportu i Przygotowań Olimpijskich http://cetniewo.cos.pl/ , który działa w Cetniewie – jednej z władysławowskich dzielnic. Znajdują się tam korty tenisowe, kilka boisk, aquapark, hale do wielu dyscyplin.

Warto wspomnieć jeszcze o multimedialnej, interaktywnej Wystawie Rybackiej MERK czy torze kartingowym.

Inne atrakcje, które można odwiedzić w ferie zimowe w okolicach Władysławowa:

Muzeum Obrony Wybrzeża
http://helmuzeum.pl/
Jest to jedno z najmłodszych muzeów militarnych działających w kraju. To miejsce stworzone przez garstkę zapaleńców z Sekcji Militarnej Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu”, którzy za cel postawili sobie ochronę przed dewastacją unikalnych obiektów militarnych budowanych od lat dwudziestych do sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Na terenie muzeum odwiedzić można naprzykład stanowisko „Cezar”, gdzie w pewnym okresie umieszczono „ściśle tajny wojskowy skład marchwi i ziemniaków” a z kolei dla wieży kierowania ogniem nie znaleziono zastosowania. Obiekty te były niedostępne dla zwiedzających. Znały je tylko osoby uprawnione i niewielka ilość osób postronnych! Teraz za niewielką opłatą można je odkryć samemu.

Fokarium
http://www.fokarium.com/
Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego nie jest ogrodem zoologicznym ani cyrkiem z tresowanymi zwierzętami. Celem jego powstania było stworzenie miejsca wspomagania ochrony gatunku i upowszechniania o nim wiedzy. Inspiracją była udana próba wyleczenia, pierwszej dostarczonej na rehabilitację do helskiej placówki foki o imieniu Balbin. Fokarium nie jest też przedsięwzięciem komercyjnym. Opłaty za wstęp służą wyłącznie do pokrycia kosztów utrzymania infrastruktury ośrodka oraz realizacji celu jego działalności. Fokarium otwarte jest we wszystkie dni roku. Nie ma potrzeby rezerwacji. Ale uwaga! Obowiązuje zakaz wprowadzania (również wnoszenia) zwierząt na teren fokarium. Oczywiście innych niż foki 🙂

Polecamy także między innymi: Rezerwat Przyrody Wąwóz Chłapowski, Muzeum Kocham Bałtyk, Muzeum Chata Rybaka oraz Osadę Łowców Fok.
I wiele, wiele innych.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy, że ferie zimowe w Władysławowie mogą być naprawdę ciekawe.

Zapraszamy grupy szkolne, młodzieżowe, sportowe, seniorów i dorosłych do skorzystania z zimowej oferty Apart Sport we Władysławowie.
Nasze ceny na ten okres to tylko 65 zł za osobę za dzień z trzema posiłkami dziennie.
Nasze przestronne pokoje są ogrzewane a wieczorem można np. wypocząć przy ognisku i gorącej kiełbasce.