Wsiądźcie z nami do wehikułu czasu. Dzisiaj zabierzemy Was w bardzo odległą przeszłość. Poznacie dawnych Słowian, życie starożytnych łowców fok, a nawet dinozaury!

Proponujemy zatrzymać się w trzech, według nas, inspirujących miejscach niedaleko Władysławowa, które w sposób ciekawy i nowoczesny ukazują dawny świat.

Pierwszy przystanek: Rzucewo, mała miejscowość nad Zatoką Pucką, oddalona od Władysławowa zaledwie o 16 kilometrów, a tam Osada Łowców Fok. Ten park kulturowy istnieje od niedawna, bo od 2013 roku i został stworzony przez archeologów, dzięki których skrupulatnym badaniom udało się odtworzyć wiele szczegółów dotyczących codziennego życia dawnych mieszkańców tych terenów. Okazało się, że blisko połowa znalezionych tam szczątków zwierząt należała do fok, dzięki czemu teraz wiemy, że były one głównym pożywieniem mieszkańców tej starodawnej osady.

Goście parku mogą obejrzeć ekspozycję dawnych narzędzi z epoki kamienia, na które składają się groty strzał do łuków, kamienne siekiery, drapacze służące do obróbki skór czy krzemienne noże. Wystawa mieści się Chacie Kaszubskiej (pochodzącej z początku XIX wieku) – jednym z obiektów odtworzonych w Osadzie. Oprócz chaty zwiedzający mogą obejrzeć zrekonstruowaną chatę szamana, która swoim wyglądem przypomina nieco indiańskie tipi, półziemiankę, służącą dawnym ludom za schronienie oraz zrekonstruowany piec garncarski sprzed ponad 3 tysięcy lat! Osada jest położona nad samą zatoką, więc ze specjalnej platformy widokowej można podziwiać Półwysep Helski, Cypel Rewski i Zatokę Pucką.

W Osadzie organizuje się wiele imprez edukacyjnych, kulturowych i rozrywkowych, takich jak festyn ekologiczno-sportowy, wakacyjne spotkania z archeologią i inne.

Kolejny przystanek: Sławutowo, wieś leżąca na obrzeżach Puszczy Darżlubskiej, w której odkryjecie miejsce szczególne „Osadę Słowińską Sławutowo”. Ten skansen, który jest rekonstrukcją średniowiecznej osady sprzed tysiąca lat, przeniesie Was w świat słowiańskich praojców. Jest to żywy skansen, co oznacza, że można tu dotknąć eksponatów, jak też wziąć udział w życiu jego mieszkańców. W towarzystwie garncarza, tkaczki, piekarza, kowala, czy zielarza, zwiedzicie chaty, zobaczycie jak wyglądało codzienne, zwykłe życie naszych przodków.

Miejsce to pełni funkcję kulturową, edukacyjną jak i turystyczną. Są tu prowadzone zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, jak również dorosłych. Organizowane są warsztaty rzemieślnicze (garncarstwo, tkactwo, pieczenie podpłomyków, zdobnictwo w skórze, filcowanie), a także pokazy kuchni średniowiecznej. Takie zajęcia są żywą lekcją historii, znacznie ciekawszą od tej, którą poznajecie siedząc przy szkolnej ławce. Możliwość uczestnictwa w dawnych tradycjach i obrzędach, z pewnością będzie cennym przeżyciem dla każdego, kto zechce odwiedzić to fantastyczne miejsce.

Następny przystanek: Sławutówko, gdzie bardziej na wesoło i z większym dystansem do powagi dziejów wejdziecie w świat dinozaurów i jaskiniowców. Bo tutaj jest park edukacyjno-rozrywkowy „Rodzinny Park Ewolucji” a w nim:

– kino prehistoryczne z dinozaurem w roli przewodnika po dziejach Ziemi począwszy od jej powstania,

– batyskaf, który przenosi w prehistoryczny, podwodny świat,

– prehistoryczne zwierzęta w naturalnych rozmiarach,

a dla najmłodszych kolejka Flinstonów i plac zabaw.

Nie ma na co czekać. Ruszajcie w drogę!