Wakacje w muzeum? Czemu nie! Wcale nie musi być nudno i w filcowych kapciach. We Władysławowie i w najbliższych okolicach jest kilka ciekawych muzeów i wystaw , które z pewnością zainteresują i starszych, i młodszych wczasowiczów. Warto je odwiedzić, chociażby dlatego, żeby dowiedzieć się czegoś o miejscowej historii i móc zabrać tę wiedzę ze sobą do domu. I tak: Są tu miejsca, związane z tematyką morską i historią regionu, jego przyrodą, ale nie tylko.

Polecamy zajrzeć do tych najbliższych, do których możemy dostać się spacerkiem.

  • Dom Rybaka – budynek wzniesiony w latach 50. XX wieku jako hotel dla rybaków. Obecnie znajduje się w nim urząd miasta. W przyległej wieży na 9 piętrze znajduje się taras widokowy (45 m n.p.m). Z wieży widać panoramę miasta, morze, przylądek Rozewie, Zatokę Pucką i Mierzeję Helską.
  • Muzeum Motyli – znajduje się na III piętrze wieży widokowej Domu Rybaka. Prywatne muzeum założone w 2000 roku przez Tomasza Falkieiwcza, entomologa-amatora, pasjonaty, który osobiście preparował okazy zamawiane z całego świata,  sam też odwiedził wszystkie kontynenty poza wschodnią Azją i daleką Australią. Prezentowana kolekcja liczy obecnie ponad 2500 okazów motyli i innych owadów z całego świata.
  • Muzeum Iluzji – znajduje się na V piętrze wieży widokowej Domu Rybaka. wystawa “Magiczny Zawrót Głowy” w przyjazny sposób pozwala dorosłym i dzieciom odkryć wszystkie tajemnice iluzji optycznych, ale także paradoksów i magicznych trików.
  • “Hallerówka” – Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii będąca Oddziałem Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Jest to muzeum generała Józefa Hallera znajdujące się przy ulicy Morskiej 6. Nie sposób go przegapić idąc na plażę. Jest to drewniana willa, w której niegdyś mieszkał generał. Obecnie znajduje się tam stała ekspozycja pt. „Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały. Życie i służba gen. Józefa Hallera”, na którą składają się przede wszystkim pamiątki poświęcone generałowi oraz żołnierzom z Błękitnej Armii. Do najcenniejszych zbiorów należą rzeczy osobiste generała podarowane przez jego synową Izabellę Haller. Muzeum jest bardzo ciekawe, ponieważ oprócz izby pamięci, jest wystawa o tym, jak wglądało wczasowanie nad morzem przed stu laty oraz jak Wielka Wieś zmieniła się we Władysławowo. W budynku mieści się również muzeum przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Wystawa zajmuje 3 pomieszczenia. Znajduje się tu mapa plastyczna morza, zarys linii brzegowej oraz typy wybrzeża. Można się zapoznać z historią rozwoju morza, różnorodności świata roślin i zwierząt oraz wybranymi zagadnieniami dotyczącymi wpływu warunków morskich na świat organiczny. Drugą salę przeznaczono na ekspozycję wypchanych ptaków i niektórych ssaków występujących na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Na pierwszym piętrze znajduje się ostatnia sala muzealna. W gablotach obejrzeć można wybrane krajobrazy i ekosystemy NPK m.in. krajobraz wydm, klifów, słonych łąk. W muzeum znajduje się także kącik etnograficzny, dzięki któremu zdobędziemy wiedzę o formach działalności ludzi na tym terenie m.in. poprzez zbiory starego sprzętu rybackiego, narzędzi rolniczych oraz przedmiotów domowych takich jak: kołowrotek, motowidło czy sprzęt kuchenny. Ekspozycja uzupełniona została o plansze fotograficzne obrazujące codzienne życie   i tradycję Kaszub terenów nadmorskich.
  • Aleja Gwiazd Sportu – została ona utworzona w 2000 roku jako hołd dla mistrzów polskiego sportu. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie co roku podczas kolejnych edycji Alei Gwiazd Sportu, odsłonięte zostają mosiężne gwiazdy symbolizujące uznanych sportowców. W 2014 roku w Alei odsłonięto pomnik „Korona Himalajów”. Czternaście skalnych płyt symbolizuje czternaście ośmiotysięczników, które zdobyli Polacy. Aleja Gwiazd Sportu tworzy reprezentacyjną promenadę z widokiem na morze. Jest więc miłym miejscem wypoczynku.
  • Muzeum Kocham Bałtyk – znajduje się w pobliskim Swarzewie. W muzeum jest kilka różnych wystaw. Pierwsza z nich to „Murale 3D” przedstawiająca fotorealistyczne obrazy dające złudzenie rzeczywistości. Możemy wejść do paszczy rekina, pogłaskać wynurzającego się z wody morświna lub potrzymać trójząb Neptuna. Następnie wystawa „Małe morze ciekawostek”  zaprasza do zapoznania się z rezerwatami Ziemi Puckiej oraz wystawą fotograficzną podwodnych stworów, obejrzenia pod mikroskopem maleńkich mieszkańców morza. Kolejna wystawa to nie lada gratka dla miłośników klocków. Znajduje się tu wiele konstrukcji z klocków lego, zaprojektowanych przez dorosłych fanów specjalnie dla muzeum. Przed budynkiem stoi ogromny ludzik – marynarz.
  • Latarnia morska – latarnia na Przylądku Rozewie to najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu, dodatkowo w jej wnętrzu znajduje się małe muzeum, posiadające w swych zbiorach przekrój latarni morskich od starożytności do dzisiaj.

To tylko niektóre nasze propozycje. Oczywiście jest ich znacznie więcej. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania i poznawania nowych, ciekawych miejsc w naszym regionie.